Achilleus

Mehed ja naised võistlevad koos. Rahvusvahelistel võistkondlikel jõuproovidel (igas esinduses 4 ratsutajat) määratakse esinemisejärjekord loosiga. Iga võistleja läbib Grand Prix’ programmi ja võistkonna 3 resultaati selgitavadki võitja (võib olla ka nii, et 3 –st lähevad arvesse 2). Individuaalvõistluses määrab loos esinemisejärjekorra. Võistluse võidab ratsutaja, kes saab kõige rohkem punkte programmidest, mis tuleb läbida niisuguses järjestuses: Grand Prix, Grand Prix Special ja vabakava (kür). Viimane on küll väga harva kavas.

FEI tunnustab 20 kõrgemat klassi programmi, mis sisaldavad kuni 35 harjutust. Neid tuleb esitada mälu järgi mitte kauem kui 7,5 minuti jooksul. FEI ette kirjutatud programme muudetakse regulaarselt. Programmis nõutud liikumised (küljendus, piaffe, külissamm, piruetid, jalavahetus) vahelduvad kindlas järjekorras, neil on täpselt fikseeritud formaat ja neid esitakse areenil rangelt ette nähtud kohtades.

Kür

Tee kullale tänapäeva olümpiamängudel koosneb kolmest osast: Grand Prix (Suur Auhind), Grand Prix Spécial ja Grand Prix’ vabakava, mida tuntakse ka Küri nime all.

Grand Prix’ ja Grand Prix Spécial’i skeemidesse kuuluvad järgmised liikumised: koondatud ja pikendatud samm, traav- ja galopiküljendus, passaaž, piafee, jalavahetused ühe ja kahe sammu tagant ning piruetid. Keskmine programm kestab keskmiselt kuus minutit.
Esimene voor Grand Prix, milles on ka meeskondlik arvestus. Selles voorus otsustatakse meeskondlik kuld-, hõbe-, ja pronksmedalite omanikud. Igal riigil on neliratsanikku ja arvesse läheb iga võistkonna kolm paremat tulemust.

See meeskondlik ala on esimene kvalifikatsioonivoor individuaalses arvestuses ning 25 paremat võistlejat Grand Prix’ programmist võistlevad siis üksteise vastu Grand Prix Spécial’i skeemis. Grand Prix Spéciali voor koosneb samadest liikumistest kui eelmise vooru skeem, kuid teises järjestuses. .Grand Prix ’ja Grand Prix Spécial’i vooru punktisumma liidetakse ning 15 paremat saavad edasi kolmandale ja viimasele alale, Grand Prix’ vabakavale (Kür).

„Sport: Täielik illustreeritud käsiraamat“
J. Whtitaker ja I. Whitelaw „Hobune“